neděle 21. května 2017

Den chytrých aut

Se zpožděním vás chci jen informovat o akci ze dne 22.4. v Milovicích u Prahy, které jsem se účastnil. Jednalo se samozřejmě o reklamní akci firmy Valeo, ale ukázali nám zda je v dnešní době možné vytvořit plně autonomní automobil. Z pohledu fyziky, práva, ale i filozofického hlediska velmi diskutovaná věc dnešní doby.
Co vše jsme mohli vidět? Vše nám bylo ukázáno a velmi pěkně vysvětleno. Je samozřejmostí, že ne vše nám mohlo být řečeno (průmyslová špionáž☺).

✓ OZA – Operation Zone Assistant – asistenční funkce pro řízení ve zúženém prostoru
✓ AEB – Autonomous Emergency Braking – systém, který zabrzdí za vás, když vy to nestihnete
✓ CTA – Cross Traffic Alert – nástroj, který vás varuje před možným nebezpečím při couvání
✓ BSD – Blind Spot Detection – systém, který vás upozorní na vozidlo v mrtvém bodu
✓ P4U – Park For You – systém, který za vás dokáže zaparkovat
✓ SVS – Surround View System – monitoruje okolí auta, kam řidič nevidí
✓ Inteligentní kamery – rozpoznávání dopravních značek a překážek
✓ e-Mirror – nahrazení zpětných zrcátek kamerovým systémem


Návštěvníci se na začátku každého vybraného bloku (dopoledního nebo odpoledního) nejdřív rozdělili do osmi barevných skupin s jedním Valeo vedoucím. Ty se pak rozptýlily po stanovištích s technologiemi. Každá zastávka trvala 20 minut, při které si účastníci vyslechli zajímavosti a základní specifikace jednotlivých technologií, a poté si je mohli i vyzkoušet na reálných autech.

Firma Valeo nám tvrdila, že plně autonomní auto by byla schopna vytvořit, ale automobilky o to nemají zájem (spíše lidé by o to neměli zájem). Je zajímavé sledovat jak se společnost vyvíjí a že se bráníme pokroku stejně jako za průmyslové revoluce.
Pokud by vás problematika více zajímala, což by měla, jelikož v tomto odvětví jsou potřeba IT odborníci, tak se více můžete dozvědět na:
https://www.tesla.com/autopilot
http://www.valeogroup.cz/cs/valeo-in#site-1
http://moralmachine.mit.eduŽádné komentáře:

Okomentovat