pátek 31. března 2017

Operace školní server 2

Jak už to tak bývá, občas, i když už si člověk myslí, že je blízko cíle, se objeví další překážky. Stejně jako u našeho serveru. Ani umístění serveru v učebně jazyků nebylo nejšťasnějším řešením. Zatímco nám ajťákům přijde zvuk serveru jako šumění moře, jiným, citlivějším kolegům, přišel jako zvuk silně obtěžující i ve větší místnosti.
Změna místnosti bohužel možná není (jsme prostě malá škola :) a umístění serveru jen tak na chodbu není bezpečné. Vyvstala tedy dvě možná řešení. Optimalizovat server, aby byt tišší nebo sehnat uzamykatelný rack, který bychom mohli umístit na chodbu.
Jelikož první řešení se zdálo být jednodušším, začali jsme s ním. Ovšem přimět starší server, aby nehlučel není úplně jednoduché. Nejprve jsme zkoušeli odpojit nějteré větráčky, ale to se serveru nelíbilo. Věděli jsme i o možnosti, že lze snížit rychlost větráčků přes BIOS. Ale jak už jsem řekla, je to starší server a má starší BIOS, který bohužel tuto možnost nenabízí. Upgrade BIOSU je dost riskantní a do této akce se nám přiliš nechtělo.
Naštěstí Lukáš měl doma velkou zásobu serverového hardwaru a proto jsme se rozhodli poskládat jiný, tišší server. Jedno úterý Lukáš dovezl všechen serverový hardware do školy a kluci z 3.A nám jej pomohli nastěhovat do učebny jazyků. Byl zrovna krásný, slunečný den a já, Lukáš Žiška a Martin Čapek jsme strávili odpoledne v učebně jazyků. Sice jsem kluky osvobodila z výuky praktických cvičení, ale praktická cvičení měli reálně daleko delší, protože ze školy jsme odcházeli až po šesté hodině. Bylo to velmi náročné a v půlce této akce, kdy js
me měli všichni ruce jako kominíci, protože servery byly uloženy u Lukáše ve sklepě, jsem si říkala, jestli vůbec něco posládáme. Nakonec se povedlo, poskládali jsme o něco tišší server a k němu ještě jeden server a diskové pole. Prozatím jsme ale nechali zapnutý pouze ten tišší server. Snad splní očekávání a nebude opět trnem v oku (nebo spíš v uchu) kolegů, kteří učí v učebně jazyků.
Tím akce nekončí, momentálně sháníme rack na chodbu, abychom mohli zapnout i druhý server a diskové pole a tím pádem rozšířit výukové možnosti serveru. Přikládám fotografie, ze kterých pochopíte, že se nejednalo o úplně malou akci :) Držte nám palce, ať nám to vyjde!
Opět chci poděkovat klukům za VELKOU pomoc v rámci jejich volného času.1 komentář: