pondělí 27. února 2017

Operace školní server

Už od začátku školního roku jsem měla představu školního testovacího serveru pro studenty, na kterém by si mohli prakticky zkoušet nabyté znalosti. Původně jsem nevěděla, kde začít, pak přišly nějaké pokusy s jedním počítačem z IT učebny, ale stále to nebylo dotaženo do konce.
Jedno krásné odpoledne, když jsem suplovala OS, jsme se bavili ve 4.A, co budeme dělat další den v praktických cvičeních. Lukáš Žiška přišel s návrhem, že má doma nějaké starší servery a že je doveze a alespoň jeden si nainstalujeme. Tak se i stalo.
Po instalaci jsme server přenesli do mého kabinetu. A ouha! Server přestal fungovat. Po několika výměnách harddisků se server podařilo rozjet, ovšem záhy začal kolabovat LCD monitor. Až po celém dlouhém společném úterním odpoledni jsem zjistili, že chyba není na straně serveru, ale že používaný monitor je citlivý na přepětí vycházející ze školní elektrické sítě. Přinesli jsme druhý monitor, ten však po čase také zkolaboval. Naštěstí v té době už jsme měli nastavený SSH přístup a tím pádem jsme monitor nepotřebovali.
Ale tím příběh samozřejmě nekončí ... Jelikož se jedná o starší server, není zrovna nejtišší. Při jeho startu bylo v kabinetě jako na letišti a po naběhnutí se to o moc nezlepšilo. Tento fakt byl pro mé spolusedící kolegy dost nepřijatelný. Na pedagogické radě bylo tedy rozhodnuto, že server umístíme do učebny jazyků, protože rack v IT učebně je již plný.
Původně jsme chtěli server umístit do racku, ale nakonec operace rack selhala (to je jiný příběh) a tak jsme server umístili pouze na stolek. Přinesli jsme LCD monitor, vytvořili síťový kabel a zapojili server. Bohužel opět se projevilo přepětí a ani po připojení jiného stejného monitoru obraz nenaběhl. Zkoušeli jsme i zapojení do jiné zásuvky, ale nic nepomohlo. Pak Lukáše napadlo použít jeden z historických CRT monitorů a hurá, konečně jsme mohli zjistit IP adresu :)
Nyní čeká server ještě pár nastavení a pak už ostrý start ve výuce. Snad už to bude bez problémů.

Velké díky patří studentům 4.A Martinu Čapkovi a Lukáši Žiškovi za hodiny jejich volného času strávené ve škole při instalaci serveru.
Přikládám pár ilustračních fotek našeho "fešáka" :)

Na závěr ještě video od Tomáše Dupala, na kterém je zachyceno jednak využívání elektronických testů v našem IS, ale hlavně část instalace serveru v učebně jazyků :)
Video - test v AESu a instalace serveru

Žádné komentáře:

Okomentovat